Stadiul lucrărilor la clopotnița Mănăstirii Hadâmbu

La Mănăstirea Hadâmbu din județul Iași continuă lucrările la clopotnița nouă a așezării monahale, derulate cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Aceasta va avea o înălţime de 32 de metri şi va mai cuprinde, pe lângă spaţiul pentru cele 13 clopote, o sală pentru magazinul bisericesc. În prezent se lucrează la zidul edificiului, după ce s-a turnat fundaţia în luna septembrie a acestui an. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, îi îndeamnă pe toţi pelerinii să contribuie după a lor putinţă la ridicarea acestei construcţii ale cărei clopote vor răsuna pe o rază de câţiva kilometri. Clopotele sunt cele ce îi cheamă pe oameni la rugăciune, alungând în timp de furtună trăsnetele fulgerele şi înseninând văzduhul. Clopotele ocrotesc comunităţile creştine care se roagă lui Dumnezeu atunci când aud sunetul lor.

Persoanele care doresc să sprijine lucrările întreprinse la noua clopotniţă pot face donaţii la Mănăstirea Hadâmbu sau în contul RO75RZBR0000060000279276, deschis la Raiffeisen Bank pe numele Mănăstirea Hadâmbu. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *