Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu

Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, alături de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat duminică, 22 noiembrie 2020, Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadaâmbu din județul Iași. În dangătul clopotelor, ierarhul a fost întâmpinat în incinta așezării monahale de către arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, şi de soborul slujitorilor. În Paraclisul „Izvorul Tămăduirii” din apropierea bisericii-monument s-a oficiat Taina Sfântului Maslu în prezenţa unui număr mare de pelerini veniţi din mai multe părţi ale ţării. Predica de la finalul slujbei a fost ţinută de către arhimandritul Ştefan Guşă, stareţul Mănăstirii Movila lui Burcel din judeţul Vaslui, care a făcut referire la importanţa rugăciunilor vindecătoare din cadrul Tainei Sfântului Maslu. La rândul său, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă şi-a îndreptat gândul de recunoştinţă faţă de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, care a binecuvântat ca IPS Calinic să slujească la Mănăstirea Hadâmbu spre bucuria obştii monahale şi a pelerinilor. De asemenea, a mulţumit Părintelui Arhiepiscop Calinic pentru dragostea de a reveni în aşezarea monahală din Dealul Mare, unde a coordonat şi contribuit semnificativ la lucrările întreprinse. Întrucât IPS Calinic a împlinit pe 18 noiembrie 63 de ani, părintele stareţ şi credincioşii i-au cântat „Mulţi ani trăiască!”. Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor a îndemnat oamenii să sprijine lucrările de construcţie ale noii clopotniţe „măreţe” de la Mănăstirea Hadâmbu, al cărui proiect l-a coordonat în vremea slujirii ca Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *