Comuniune în Liturghie la Mănăstirea Horăşti din Republica Moldova

În paraclisul Mănăstirii „Sfântul Cneaz Vladimir” – Horăşti, raionul Ialoveni, Republica Moldova, s-a oficiat miercuri, 20 ianuarie 2021, Sfânta Liturghie cu prilejul serbării Sfântului Ioan Botezătorul pe stil vechi. Slujba a fost săvârşită de către arhimandritul Nectarie Herman, stareţul Mănăstirii Horăşti, şi de către arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi. Alături de cei doi părinţi stareţi au mai slujit părintele Vasile Ţarcă, misionar de caritate în cadrul Spitalului de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Pădureni – Grajduri, judeţul Iaşi, şi părintele Nicolae Lisnic, care a ţinut un cuvânt despre viaţa Sfântului Ioan Botezătorul. Răspunsurile la strană au fost oferite de Corul „Brio Sonores”, dirijat de Mihai Gandraman. Arhimandritul Nectarie Herman a mulţumit părintelui Nicodim Gheorghiţă pentru că a slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Horăşti. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă şi-a exprimat bucuria de a reveni în aşezarea monahală de la Horăşti pentru a sluji Sfânta Liturghie. În acelaşi timp, părintele stareţ Nicodim şi-a arătat dorinţa ca Dumnezeu, prin mijlocirea sfinţilor ocrotitori, să rânduiască începerea lucrărilor la noua biserică a aşezării monahale de la Horăşti. La final, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a interpretat două pricesne, spre bucuria creștinilor prezenţi în locaşul de închinăciune. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *