Clopote noi pentru clopotnița Mănăstirii Hadâmbu

Noile clopote ce vor răsuna din clopotnița Mănăstirii Hadâmbu, comuna Mironeasa, județul Iași, sunt în lucru. În prezent, se lucrează la matriţa acestora la fabrica din Vest Passau, Germania. În acelaşi timp, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, continuă lucrările la construcţia edificiului unde vor fi montate cele 13 clopote, prin implicarea arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu. Clopotniţa nouă a Mănăstirii Hadâmbu va avea 36 de metri, iar clopotele vor răsuna la peste zece kilometri.

Clopotele sunt cele ce îi cheamă pe oameni la rugăciune, alungând în timp de furtună trăsnetele fulgerele şi înseninând văzduhul. Clopotele ocrotesc comunităţile creştine care se roagă lui Dumnezeu atunci când aud sunetul lor.

Persoanele care doresc să sprijine lucrările întreprinse la noua clopotniţă pot face donaţii la Mănăstirea Hadâmbu sau în contul RO75RZBR0000060000279276, deschis la Raiffeisen Bank, pe numele Mănăstirea Hadâmbu. (Constantin Ciofu)

 

created by dji camera

created by dji camera

created by dji camera

created by dji camera

About the Author

Hadambu
Author with 158 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment