Pelerini de la Căminul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Iaşi, la Mănăstirea Hadâmbu

Un grup de vârstnici de la Căminul de Bătrâni „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” – Bucium din Iaşi au beneficiat astăzi, 3 iunie 2021, de un pelerinaj gratuit. Pentru câteva ceasuri, oamenii au poposit în incinta Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi. Aici s-au închinat la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, la raclele ce adăposesc fragmente din moaştele mai multor sfinţi ai Bisericii şi s-au bucurat de frumuseţea parcului aşezământului monastic. Prin grija arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, bunicii au primit o masă caldă. Mai întâi s-a oficiat un Trisaghion pentru ctitorii aşezării monahale din Dealul Mare. Într-o atmosferă plină de pace şi de bucurie, oamenii au mâncat împreună hrana pregătită de firma de catering „Ana Irina” din Iaşi. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă şi-a exprimat bucuria pentru că s-a reîntâlnit cu beneficiarii Căminului „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”, după o perioadă de restricţii.

În numele căminului de bătrâni din Bucium, la finalul agapei frăţeşti, părintele misionar de caritate Florin Munteanu a adresat mulţumiri gazdelor pentru gestul frumos de a oferi un prânz.

Psihopedagogul Căminului „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”, Odetta Cârneci a menţionat că pelerinajul, organizat cu sprijinul Firmei Eurovoyage, este benefic pentru bătrâni, după ce au fost nevoiţi să stea vreme îndelungată în izolare. La final, părintele stareţ Nicodim Gheorghiţă a oferit părintelui Florin Munteanu o icoană cu Maica Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu pentru a fi aşezată în paraclisul căminului. În acelaşi timp, pelerinii au primit cruciuliţe, iconiţe şi cărţi, în numele Maicii Domnului şi spre slava lui Dumnezeu. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati