Pelerinaj în dar pentru 50 de credincioși din comuna Andrieșeni

Un grup de 50 de locuitori din satele comunei Andrieșeni, județul Iași, au primit în dar luni, 21 iunie 2021, un pelerinaj și o masă caldă din partea Mănăstirii Hadâmbu. Itinerariul s-a organizat sub genericul „Pelerinaj în cinstea sfinţilor”.

La primele ore ale dimineții, oamenii de toate vârstele au ajuns cu autocarul în străvechea aşezare monahală din Dealul Mare. Pelerinajul a fost rânduit de către arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, prin implicarea profesorului pentru învăţământ primar Ilie Urmă de la Şcoala Generală „Gheorghe Ciobanu” – Andrieşeni şi consilier local în cadrul Primăriei Andrieşeni. Pelerinii au participat la slujba Acatistului, urmată de Sfânta Liturghie, oficiată în Catedrala „Acoperământul Maicii Domnului” a aşezământului monastic. În cuvântul adresat la final, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă i-a îndemnat pe credincioşi să fie alături de preoţii din parohiile de unde provin. Aşa cum este tradiţia, părintele stareţ a cântat împreună cu cei prezenţi câteva pricesne închinate Maicii Domnului. Cei 50 de pelerini din comuna Andrieşeni au primit apoi o masă caldă din partea Mănăstirii Hadâmbu, pregătită de Firma de catering „Ana Irina” din Iaşi, prin amabilitatea familiei Gorongea. Profesorul Ilie Urmă şi-a exprimat bucuria pentru darul oferit oamenilor din Andrieşeni de a poposi pentru câteva ceasuri la Mănăstirea Hadâmbu. Pelerinajul a continuat la mănăstirile ieşene Cetăţuia, Galata, „Sfinţii Trei Ierarhi”, iar la final oamenii s-au închinat la moaştele Sfintei Cuvioase Parascheva aflate în Catedrala Mitropolitană din Iaşi. Amintim că Mănăstirea Hadâmbu a oferit alimente şi cadouri pentru cinci familii nevoiaşe din comuna Andrieșeni pe 17 decembrie 2019. Pe 15 februarie 2020, un grup de elevi de la Şcoala Generală „Gheorghe Ciobanu” – Andrieşeni a avut bucuria să meargă pentru prima dată într-un pelerinaj oferit de Mănăstirea Hadâmbu. Pe 29 februarie 2020, aşezarea monahală din Dealul Mare a oferit un prânz consistent pentru 70 de pelerini din Parohia Buhăieni – Drăgăneşti – Andrieşeni, iar în luna martie a aceluiaşi an 30 de familii din comună au primit mobilier (80 de piese de mobilă tip vitrină, cinci dulapuri şi zece mese). (Constantin Ciofu)

created by dji camera
created by dji camera

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *