Au început slujbele dedicate hramului Mănăstirii Hadâmbu

Pelerinii din toată țara au ajuns în număr mare la Mănăstirea Hadâmbu, judeţul Iaşi, la manifestările religioase prilejuite de hramul acestei așezării monahale. În seara zilei de marţi, 7 septembrie 2021, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, alături de un sobor de preoţi, a oficiat slujba Vecerniei unită cu Litia. În continuare, icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu a fost scoasă în procesiune în jurul sfântului locaş – monument istoric. Oamenii au purtat în mâini lumânări aprinse şi s-au rugat în timpul slujbei special alcătuită de către Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor. Părintele Dumitru Apetrii de la Parohia Botoşăniţa Mică, comuna Grămeşti, Protopopiatul Rădăuţi, judeţul Suceava, a ţinut un cuvânt de învăţătură în care a vorbit despre minunile pe care Maica Domnului le-a săvârşit la Mănăstirea Hadâmbu şi în viaţa oamenilor de pretutindeni. La rândul său, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă şi-a exprimat gândul de recunoştinţă faţă de pelerinii veniţi din mai multe părţi ale ţării la nramul Mănăstirii Hadâmbu. În acelaşi timp, părintele stareţ şi-a exprimat nădejdea că oamenii buni şi darnici vor sprijini lucrările de construcţie ale clopotniţei Mănăstirii Hadâmbu, aflate în derulare. Un grup de credinciose din Borşa, judeţul Maramureş, a înterpretat câteva pricesne închinate Maicii Domnului. Programul liturgiuc a continuat cu Taina Sfântului Maslu, iar la miezul nopţii se va sluji Utrenia. Mâine dimineaţă, de la ora 9:00, Sfânta Liturghie va fi oficiată de către Preasfinţitul Părinte Nichifor Botoşăneanul, Episcop-vicar al Eparhiei Iaşilor. (Constantin Ciofu)

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *