Hramul Bisericii „Acoperământul Maicii Domnului” a Mănăstirii Hadâmbu

Credincioşii din mai multe zone ale ţării au participat astăzi, 1 octombrie 2021, la hramul Bisericii „Acoperământul Maicii Domnului” a Mănăstirii Hadâmbu din comuna Mironeasa, judeţul Iaşi. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de către Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcop de Bălţi, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.

Sărbătoarea Acoperământului Maicii Domnului a fost prilej de bucurie pentru obştea Mănăstirii Hadâmbu şi pentru pelerinii din mai multe părţi ale ţării. Biserica mare a aşezării monahale a îmbrăcat astăzi, 1 octombrie 2021, straie de sărbătoare. La orele dimineţii, Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcop de Bălţi, a fost întâmpinat de soborul slujitorilor din Moldova, din Bucovina şi din Basarabia. Preasfinţia Sa s-a închinat apoi în biserica ce şi-a serbat hramul, iar pe podiumul din incinta aşezământului monastic a săvârşit Sfânta Liturghie, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Din soborul slujitorilor au mai făcut parte părintele Viorel Laiu, directorul Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Veniamin Costachi” de la Mănăstirea Neamţ, şi părintele Ioan Mihoc, director emerit. În cadrul slubjei, Părintele Episcop Antonie a înălţat rugăciuni pentru sănătatea întregului popor român de pretutindeni. Cuvântul de învăţătură a fost adresat de către părintele Ioan Mihoc, care a făcut referire la sărbătoarea Acoperământului Maicii Domnului şi la lucrarea deosebită ce s-a desfăşurat în ultimele trei decenii la Mănăstirea Hadâmbu. Părintele Episcop Antonie a amintit că Biserica are numeroase sărbători închinate Maicii Domnului, pentru a arăta rolul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu la mântuirea neamului omenesc: „Încă din primele secole, cultul Maicii Domnului se dezvoltă, prima sa icoană fiind pictată de către Sfântul Apostol Luca. Oamenii au simţit locul şi ajutorul Maicii Domnului în viaţa lor. Cultul Fecioarei Maria este răspândit, iar în toată lumea există foarte multe icoane făcătoare de minuni. În acelaşi timp, foarte multe biserici sunt închinate Maicii lui Dumnezeu. Să fim cu toţii cinstitori ai Maicii Domnului”, a îndemnat Preasfinţia Sa. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan pentru că a binecuvântat ca Părintele Episcop Antonie să slujească Sfânta Liturghie, precum şi tuturor celor care s-au rugat împreună la acest ceas de sărbătoare. Părintele Ioan Mihoc a aminit de minunile pe care Maica Domnului le-a săvârşit la Mănăstirea Hadâmbu prin intermediul arhimandritului Nicodim Gheorghiţă. La final, oamenii au primit anaforă, iar apoi au participat la o agapă frăţească.