Parastas la trei luni de zile de la mutarea la cer a schimonahului Serafim Bozariu

La Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi, va avea loc duminică, 3 martie 2019, după Sfânta Liturghie, Parastasul prilejuit de împlinirea a trei luni de zile de la plecarea către împărăţia cerurilor a schimonahului Serafim Bozariu. Slujba va fi oficiată de arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, alături de un sobor de preoţi. Vor participa vieţuitorii din obştea monahală de la Hadâmbu, rude şi pelerini care l-au cunoscut pe schimonahul Serafim. La final, pelerinii vor participa la o agapă frăţească oferită de Mănăstirea Hadâmbu. Schimonahul Serafim Bozariu s-a mutat la cer pe 4 decembrie 2018, la vârsta de 93 de ani. Slujba înmormântării a fost oficiată câteva zile mai târziu şi a fost oficiată de Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor. Vrednicul schimonah a fost şi este căutat de pelerinii din ţară şi străinătate pentru cele de folos.

Dumnezeu să-l odihnească cu drepţii!

 

About the Author

Hadambu
Author with 165 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment