Zile de sărbătoare la Mănăstirea Hadâmbu – 29 de ani de la redeschiderea acestui aşezământ monastic

La Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi va fi marcată în zilele de 24 şi 25 martie 2019, împlinirea a 29 de ani de la redeschiderea acestui aşezământ monastic. Pe 24 martie 1990, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a fost hirotonit iermomonah, iar o zi mai târziu, pe 25 martie 1990, a slujit prima Sfântă Liturghie în Dealul Mare. În dimineaţa zilei de 24 martie, de la ora 9:00, se va oficia Sfânta Liturghie, iar în aceeaşi zi de la ora 16:00, se va sluji Taina Sfântului Maslu de către Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul. De Buna Vestire, de la ora 9:00, pelerinii sunt aşteptaţi la Sfânta Liturghie, la finalul căreia se vor înălţa rugăciuni de mulţumire aduse lui Dumnezeu pentru cei 29 de ani de la redeschiderea Mănăstirii Hadâmbu. În cele aproape trei decenii de când s-a redeschis, Mănăstirea Hadâmbu a cunoscut o perioadă de înflorire, bucurându-se de binecuvântarea Maicii Domnului, a cărei icoană făcătoare de minuni se află în biserica-monument. Prin osteneala arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, povăţuit de Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, şi cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel şi a Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan, la Mănăstirea Hadâmbu s-a ridicat o nouă biserică, o casă monahală, un aşezământ social-filantropic, un altar de vară şi multe alte dependinţe. Mănăstirea Hadâmbu este locul unde oamenii din ţară şi străinătate vin pentru a se închina la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, care a ajutat şi ajută multe suflete ce îşi pleacă genunchii în biserica monument a aşezării monahale. De două ori pe an, în Sfânta şi Marea Joi şi de Înălţarea Sfintei Cruci, pe 14 septembrie, la Mănăstirea Hadâmbu se organizează Pelerinajul „Drumul Crucii”. În acelaşi timp, la hramurile aşezământului monastic participă an de an mii de pelerini care priveghează şi cer necontenit ajutorul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. (Constantin Ciofu)

About the Author

Hadambu
Author with 165 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment