Acţiune filantropică la Mănăstirea Hadâmbu

Familiile cu o situaţie materială precară au primit în perioada 23-24 aprilie 2019 pachete cu alimente şi produse specifice Sfintelor Paşti din partea Mănăstirii Hadâmbu. Acţiunea filantropică s-a desfăşurat la iniţiativa arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, fiind o tradiţie în aşezarea monahală din Dealul Mare. „Sărbătoarea Sfintelor Paşti este aşteptată cu multă bucurie de toţi fiii Bisericii Ortodoxe. Astfel, ne-am gândit să aducem o bucurie în aceste zile oamenilor care se află în lipsuri. În fiecare an, 100 de familii sau văduvi, care au o situaţie mai grea din punct de vedere financiar, sunt în atenţia Mănăstirii Hadâmbu. Fiecare pachet a cuprins bucate specifice sărbătorilor pascale, dar şi alimente necesare traiului zilnic. Bucuria şi emoţia pe care au trăit-o cei ce au primit darurile nu poate fi descrisă în cuvinte. Mereu le spun celor care primesc un ajutor din partea noastră să meargă în biserică să mulţumească Maicii Domnului. Bunul Dumnezeu să dăruiască tuturor pelerinilor care au evlavie la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu multă sănătate, spor şi ajutor”, s-a exprimat arhimandritul Nicodim Gheorghiţă. (C. Ciofu)

About the Author

Hadambu
Author with 165 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment