Învierea Domnului la Mănăstirea Hadâmbu

Mii de pelerini au urcat Dealul Mare al Mănăstirii Hadâmbu pentru a participa la slujba Învierii în noaptea de sâmbătă, 27 aprilie spre duminică, 28 aprilie 2019. Credincioșii de toate vârstele au așteptat cu emoție și bucurie să primească lumină de la arhimandritul Nicodim Gheorghiță, starețul Mănăstirii Hadâmbu. În fața Catedralei „Acoperământul Maicii Domnului” s-a citit din Sfânta Evanghelie, iar apoi a avut loc proclamarea Învierii. A urmat procesiunea cu prapuri şi cruci în jurul locaşului de închinăciune, în timpul căreia s-a cântat troparul Învierii. Slujitorii Sfântului Altar şi pelerinii au revenit apoi în biserică, unde s-au oficiat Utrenia, Ceasul Paştilor şi Sfânta Liturghie. Pe lângă fiii duhovniceşti ai Mănăstirii Hadâmbu, la slujbă s-au rugat împreună cu soborul slujitorilor foarte mulţi tineri dar şi copii, iar o parte din cei prezenţi s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Hristos. La momentul Chinonicului, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a citit Pastorala la sărbătoarea Învierii a Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. Părintele stareţ a mulţumit la finalul Sfintei Liturghii tuturor credincioşilor pentru că au ales să se bucure împreună de Învierea lui Hristos la Mănăstirea Hadâmbu. În faţa bisericii s-a citit apoi rugăciunea de binecuvântare a bucatelor pascale aduse de către pelerini. (Constantin Ciofu)

About the Author

Hadambu
Author with 165 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment