Mii de pelerini la Taina Sfântului Maslu oficiată la Mănăstirea Hadâmbu

Peste 4.000 de pelerini s-au rugat împreună duminică, 4 august 2019, în cadrul Tainei Sfântului Maslu oficiată la Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi. Slujba a fost oficiată de către Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Oamenii au venit în străvechea aşezare monahală din mai multe colţuri ale ţării, atât pentru a primi folos în cadrul tainei oficiate, cât şi pentru a se închina la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, aflată în biserica-monument. Cuvântul de învăţătură de la finalul slujbei a fost ţinut de către preotul Vasile Nechita de la Parohia „Sfântul Andrei” din Iaşi. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a mulţumit Preasfinţitului Părinte Calinic Botoşăneanul pentru că a slujit Taina Sfântului Maslu şi Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, pentru că a binecuvântat prezenţa Preasfinţiei Sale la Mănăstirea Hadâmbu. În acelaşi timp, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a anunţat programul liturgic special prilejuit de sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului din acest an.


About the Author

Hadambu
Author with 158 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment